TARİHİ HİKAYEMİZ DEVELİ RESTAURANTLARI
SAMATYA KALAMIŞ ETİLER MARİN ATAŞEHİR FLORYA EMİNÖNÜ FLORA BY DEVELİ DEVELİ CORNER TUZLA VIAMARIN DEVELİ NİŞANTAŞI
EN YENİLER AYIN DEVELİ KEBABI BASIN ODASI İLETİŞİM • ULAŞIM
Dünyaca Ünlü Geleneksel Tatlımız Baklavayı Antep'li Ustaların Elinden Sunuyor...

Artık Antep'in kendine has lezzeti baklavayı işin erbabından yemek için Antep'e gitmenize gerek kalmadı, Develi bu eşsiz lezzeti İstanbul'daki Samatya, Kalamış ve Ataşehir'deki restaurantlarında lezzet severlerin beğenisine sunuyor.

Türk mutfağının eşsiz tatlarının yöresi Antep mutfağını, ülkemizde ve yurtdışında gururla temsil eden Develi, dünyaca ünlü Antep baklavasını Antepli ustaların elinden misafirlerine ikram ediyor. 1912 yılından bu yana, doyulmaz tatlarına ustalığını katan Develi'nin özel baklavası, birbirinden lezzetli kebaplarını ve mezelerini tatmaya gelen misafirlerin gözdesi oluyor.


Ağzınızın Tatlı Tadı Develi Baklava...

Fıstık, un, nişasta, ceviz, tereyağı gibi lezzetli bir baklavanın olmazsa olmazı olan yöresel malzemeleri Antep'ten özel olarak getiren Develi, en kaliteli ve doğal malzemeleri özenle ve titizlikle seçiyor. Baklava ekibini Antep'te kuran Develi, tüm hazırlık çalışmaları ve uzun süren deneyimlerin ardından ekibi İstanbul'a getirdi.

Develi'nin yeni projelerinden biri olan Develi Baklava, Ocak ayında hizmete giren Develi Ataşehir'de de ayrı bir bölüm olarak hizmet vermeye başladı. Antep baklavasının o çok özel tadını, Develi'nin baklava ustalarının elinden tatmak isteyenler, Samatya ve Kalamış'tan sonra artık Ataşehir'in de müdavimi olacak.